Producenci



Aktualności

Szorowarki

Prawidłowe utrzymywanie czystości posadzek i podłóg w dużych pomieszczeniach (korytarze, sklepy, hale, magazyny, sale gimnastyczne…) to nie lada wyzwanie. Czyszczenie ręczne takich powierzchni ("mop i wiadro") wymaga ogromnej ilości czasu i wysiłku, a rezultat nie zawsze jest zadowalający, szczególnie w przypadku silnych zabrudzeń po obuwiu, oponach, chemikaliach, pracach budowlanych. Dodatkowo trzeba czekać na wyschnięcie posadzek, aby można było z nich normalnie korzystać. Napędzane silnikiem elektrycznym szorowarki z odsysaniem zanieczyszczeń to idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie czyszczenie posadzek i innych powierzchni twardych jest uciążliwe i nieopłacalne.

Szorwarki Karcher występują w wielu odmianach. Począwszy od poręcznych urządzeń dyskowych jednotarczowych i polerek (na wysoki połysk), poprzez szorowarki prowadzone "walk behind" z odsysaniem i trakcją, niesłychanie zwrotne z miejscem stojącym dla operatora "step on", szorowarki do schodów, a na urządzeniach z fotelem dla kierowcy skończywszy. Niezależnie od rodzaju szorowarki, o jej wydajności będą decydować trzy czynniki – pojemność zbiorników, szerokość robocza (przekłada się na ogólną wydajność) i prędkość obrotowa szczotki. Każdy model przeznaczony jest do ekonomicznego działania na określonej powierzchni, stąd pytanie o koszt szorowarki jest nierozerwalnie związane z wielkością powierzchni i częstością czyszczenia. Wszystkie urządzenia pozwalają na stosowanie szczotek lub padów o różnej twardości i strukturze, co pozwala czyścić i polerować każdy rodzaj podłogi.

Istotną kwestią przy zakupie szorowarki jest sposób jej zasilania. Jeśli prowadzenie kabla elektrycznego za urządzeniem przy sprzątaniu nie będzie przysparzało nadmiernych problemów operatorowi, możemy zdecydować się na szorowarkę zasilaną "z gniazdka" 230V. Natomiast w przypadku, gdy w czasie czyszczenia posadzki konieczne będzie częste manewrowanie lub nie ma odpowiedniego dostępu do gniazd zasilających, należy rozważyć zakup szorowarki zasilanej akumulatorowo (najczęściej jest to kilka akumulatorów żelowych z ładowarką). Należy przy tym pamiętać, że "szorowarka bateryjna" po kilku godzinach nieprzerwanego działania zasygnalizuje wyczerpanie baterii i trzeba będzie wtedy przerwać pracę, aby je naładować. Ponieważ cykl ładowania jest dość długi może się to wydawać kłopotliwe, Klienci jednak zauważają, że czyszczenie posadzek i tak rzadko trwa dłużej niż pozwala na to w pełni naładowany akumulator. Szorowarki z fotelem operatora ("ride on") występują tylko w wersji z zasilaniem akumulatorowym. Jeśli chodzi o różnicę w cenie, szorowarka o zasilana bateryjnie zawsze będzie dużo droższa ze względu na koszt akumulatorów żelowych i w mniejszym stopniu prostownika.

Kolejnym zasadniczym wyborem w przypadku szorowarek jest wybór między szczotką walcową (R – Roller) i tarczową (D – Disc). Szorowarki ze szczotkami walcowymi dzięki dużej sile nacisku pozwalają na dokładne czyszczenie nierównych porowatych powierzchni, duża prędkość obrotowa pozwala też na polerowanie. Urządzenia wyposażone w szczotkę tarczową zapewniają dłuższy czas kontaktu z posadzką i są idealne do gładkich powierzchni, zwłaszcza przy czyszczeniu zachowawczym posadzek na wysoki połysk. Najnowsze modele szorowarek Karcher pozwalają na błyskawiczną wymianę całych głowic z tarczowej na walcową i na odwrót, co pozwala na czyszczenie różnych powierzchni jednym urządzeniem. Różne programy, w połączeniu z odpowiednią szczotką i środkiem czyszczącym, pozwalają na silne czyszczenie, usuwanie powłok z podłóg, polerowanie, krystalizację, usuwanie nalotu z płytek i oszczędne czyszczenie zachowawcze. Również belki ssące, które pozwalają dokładnie zebrać brudną wodę, występują w dwóch odmianach. Belka prosta polecana jest do często zmieniających się rodzajów posadzek, natomiast belka łukowa do podłóg flizowanych (płytki). Szorowarki Karcher mogą być wyposażone w system automatycznego dozowania środków czyszczących ("DOSE"), co pozwala na optymalne zużycie środka czyszczącego (dozowany jest tylko w niezbędnej ilości) i szybką jego wymianę.