Producenci



Aktualności

Myjki ciśnieniowe

Woda jest odwiecznym sojusznikiem ludzi w zwalczaniu brudu. Niestety przy niskim ciśnieniu nie gwarantuje zadowalających rezultatów czyszczących i wymaga wsparcia działaniem mechanicznym i chemicznym. Rozwiązaniem tego problemu są myjki ciśnieniowe.

Po co nam myjki ciśnieniowe? Woda z węża ogrodowego, którego często używamy do mycia, jedynie rozrzuca brud wokół miejsca pracy lub w ogóle nie jest w stanie go oderwać od powierzchni. Używając roztworów środków chemicznych zwiększamy skuteczność naszych działań, ale tylko do pewnego stopnia, a dodatkowo możemy narazić na niebezpieczeństwo swoje otoczenie. Zużywamy przy tym bardzo duże ilości wody do spłukiwania detergentu. Typowe akcesoria ogrodowe, choć zmniejszają zużycie wody i podnoszą ciśnienie do kilkunastu bar, nie stanowią optymalnego rozwiązania pod względem efektów i oszczędności. Odpowiedzią na większość problemów związanych z usuwaniem uciążliwego brudu są myjki ciśnieniowe. Myją one bez porównania szybciej, zużywają dziesięciokrotnie mniej wody, ograniczają użycie środków czyszczących i – w przeciwieństwie do innych metod – są skuteczne.

Myjka ciśnieniowa (nazywana też myjką wysokociśnieniową) to urządzenie czyszczące służące do usuwania brudu i innych niepożądanych substancji z różnego rodzaju powierzchni i przedmiotów za pomocą bardzo wysokiego ciśnienia (od 100 bar do nawet kilku tys. bar). Każda myjka składa się przynajmniej z kilku wspólnych elementów. Są to:
 

  • silnik zasilający pompę wodną – spalinowy lub elektryczny, chłodzony powietrzem lub bardziej wydajnie – wodą
  • filtr wody – gęsty filtr zatrzymuje nieczystości, które mogłyby zaszkodzić pompie
  • pompa wodna ciśnieniowa o metalowych komponentach lub wykonana ze specjalnego kompozytowego tworzywa sztucznego
  • wąż ciśnieniowy – różnej długości i grubości, może być wzmocniony stalowym oplotem, czasem zwijany jest na bęben
  • pistolet (wciśnięcie spustu zazwyczaj uruchamia myjkę, pistolet może posiadać regulację strumienia wody)
  • lanca spryskująca (aluminiowa lub z tworzywa sztucznego, może też posiadać regulację strumienia)
  • dysza (instalowana na końcu lancy; decyduje o geometrii strumienia wody, może być to strumień punktowy, płaski i wąski, szeroki, punktowy i obrotowy)
  • indżektor środka czyszczącego – powoduje zasysanie chemii, która kierowana jest dalej do dyszy; może znajdować się w zbiorniku stanowiącym integralną całość z myjką ciśnieniową lub pod postacią wężyka zasysającego, który wymaga użycia własnego zbiornika

Myjka ciśnieniowa może dodatkowo posiadać podgrzewacz elektryczny lub olejowy (Karcher HDS), co jest przydatne przy usuwaniu tłustych zabrudzeń (oleje i smary), a także w sytuacjach, gdy musimy usunąć uciążliwy brud i zapewnić higieniczną czystość bez używania środków czyszczących. Stosowanie gorącej wody i pary skraca czas mycia, zmniejsza zużycie wody i chemii oraz przyspiesza schnięcie, co w sumie powoduje zmniejszenie kosztów pracy. Dyszy parowej możemy użyć tam, gdzie nie jest zalecane mycie wysokim ciśnieniem z dużą ilością wody.

Jaką wybrać myjkę ciśnieniową? Oferta na rynku jest bardzo szeroka, oprócz zajmującego liderującej pozycję firmy Karcher popularne są takie marki jak Black&Decker, Bosch, Stihl, Lavor, Nilfisk Alto, Kranzle, Parkside i in. Przy kupnie myjki nie należy kierować się tylko ceną. Dlaczego jakość komponentów użytych w myjce ma tak duże znaczenie? Ze względu na wysokie ciśnienie z jakim przepływa przez nie woda, poszczególne elementy są szczególnie narażone na zużycie. Jeśli więc chcemy, aby nasza myjka służyła wiele lat, powinniśmy unikać sprzętu opartego na tworzywach sztucznych – im więcej elementów metalowych (aluminium, a zwłaszcza mosiądz), tym lepiej. W ofercie firmy Karcher, myjki domowe wyposażane są w metalowe pompy począwszy od serii K 5, natomiast wszystkie profesjonalne urządzenia wysokociśnieniowe Karcher klasy HD posiadają pompy z mosiężnymi głowicami oraz lance i dysze ze stali szlachetnej. Wzmocnione w nich są też węże ciśnieniowe poprzez zastosowanie bardziej wytrzymałego materiału i metalowego oplotu. Z tego powodu myjki profesjonalne nadają się do intensywnego użytkowania w trudnych warunkach.

Warto zauważyć, że Karcher produkuje jedne z najbardziej innowacyjnych i niezawodnych myjek klasy domowej na rynku, co nie może dziwić, zważywszy na fakt, że jako pierwsza firma wprowadził myjki ciśnieniowe na rynek konsumencki (1984 r.). Obecnie nowość na rynku stanowią nowoczesne myjki serii Full Control (np. K5 i K7), które jako jedyne w tej klasie posiadają silniki chłodzone wodą (jak w urządzeniach profesjonalnych) i rewelacyjny system błyskawicznej zmiany i dozowania środka czyszczącego Plug & Clean, eliminujący bezpośredni przypadkowy kontakt z chemią i możliwość pomyłki co do aktualnie używanego środka.

Jeśli chodzi o parametry techniczne, częstym nieporozumieniem jest skupianie się tylko na jednym parametrze, tj. ciśnieniu (wyrażanym najczęściej w jednostce bar równej 1,0 atmosfery technicznej i 0,9 atmosfery fizycznej). W praktyce okazuje się, że ważniejsza od ciśnienia jest wydajność (wydatek wody) wyrażany w l/h. Duża ilość wody w strumieniu jest konieczna by pokonać opór powietrza i uniknąć efektu rozpylenia. Wysoka wydajność znacznie przyspiesza pracę, gdyż pozwala na stosowanie szerszego strumienia wody. Dwa urządzenia o różnych ciśnieniach i wydajności najłatwiej porównać iloczynem liczb wyrażających ciśnienie i wydajność. Wynik takiego mnożenia można określić jako "parametr myjący" myjki. Dla porównania: myjki domowe oferują ciśnienie w zakresie 100-150 bar i wydajność 300-500 l/h, myjki profesjonalne 120-350 bar i wydajność 500-2500 l/h, natomiast specjalistyczne urządzenia ultrawysokociśnieniowe nawet 1000-2500 bar i proporcjonalnie wysoki wydatek wody. Zdarzają się myjki o znacznie zwiększonej wydajności wody w porównaniu do ciśnienia przeznaczone głównie dla rolnictwa i branży spożywczej. Urządzenia o dużym przepływie wody pozwalają dodatkowo na pracę z więcej niż jedną lancą jednocześnie.

Do najtrudniejszych zadań w przemyśle, gdzie nie wystarcza sama woda lub nie można jej użyć, rozwiązaniem jest czyszczenie ścierniwem, tj. przez piaskowanie lub czyszczenie suchym lodem.

Powyższe dane techniczne nie powiedzą rzecz jasna nam wszystkiego o przydatności myjki ciśnieniowej, na którą składa się jeszcze standardowe i opcjonalne wyposażenie (szczotki, długość węża, zbiorniki na chemię i inne akcesoria), niezawodność, dostępność serwisu, a także praktyczność i wygoda użytkowania (gabaryty, możliwość złożenia do transportu i inne)