Producenci



Aktualności

Agregaty prądotwórcze

Agregaty prądotwórcze (generatory) to urządzenia, które pozwalają na zasilanie urządzeń elektrycznych przy braku dostępnego zasilania z ogólnodostępnej sieci energetycznej.

Oferta produktowa agregatów prądotwórczych jest bardzo szeroka. Dostępne są zarówno małe przenośne agregaty jednofazowe 2-3 kW (prąd wyjściowy 230V), średnie 5-6 kW, jak i większe trójfazowe (400V). Użytkownikom może zależeć, by agregat nie był zbyt ciężki, tak by dało się go łatwo przenieść i przewieźć z miejsca na miejsce. Z drugiej strony mocniejszy agregat to szersze pole do zastosowań i więcej urządzeń, które możemy do niego jednocześnie podłączyć. Obliczając niezbędną nam moc agregatu pamiętajmy, że dużo urządzeń posiada znaczny prąd rozruchowy, który może być 2-3x wyższy niż deklarowana moc pobierana w trakcie pracy.

Najczęściej prezentowana moc agregatu prądotwórczego to tzw. moc maksymalna, oprócz której każdy producent podaje także niższą moc ciągłą odnoszącą się do pracy bez przerwy*. Z istotnych cech charakteryzujących agregatu prądotwórczego należy wymienić duży zbiornik pozwalający na dłuższą prace (7-8 godzin i więcej) oraz stabilizacja napięcia wyjściowego (najczęściej AVR, również inwerter). W większości zastosowań prądnicę zasila silnik spalinowy 4-suwowy benzynowy (dużo rzadziej, bo głównie w przypadku dużych agregatów – diesel). Rozruch agregatu może być ręczny lub elektryczny (stacyjka), przy czym dla większości użytkowników w zupełności wystarczający będzie ten pierwszy. Niestety dużo jest na rynku bardzo słabych agregatów (albo wręcz podróbek), które nie spełniają deklarowanych parametrów i mogą być wręcz niebezpieczne dla podłączonych urządzeń. Należy zawsze wymagać deklaracji CE i gwarancji producenta (np. Honda dostarcza agregaty z 5-letnią gwarancją dla konsumenta). Agregat powinien być wyposażony w zabezpieczenia - wyłącznik przeciążeniowy i czujnik poziomu paliwa.

Jeśli agregat prądotwórczy ma służyć przede wszystkim jako awaryjne zasilanie rezerwowe można pomyśleć o modelu posiadającym łączność z panelem automatycznego załączania rezerwy (SZR), który uruchamia agregat samoczynnie przy zaniku prądu w sieci i wyłącza, gdy prąd zostanie przywrócony. Sprawia to, że ewentualne awarie sieci energetycznej przechodzimy w sposób właściwie niezauważalny. Musimy wówczas pamiętać o odpowiednim pomieszczeniu dla takiego agregatu i zadbać o odprowadzanie spalin i dostęp świeżego powietrza. Sprawdźmy też czy hałas pracującego silnika nie będzie zbyt uciążliwy dla przebywających w pobliżu osób.

Odrębną grupą agregatów prądotwórczych są duże agregaty stacjonarne lub przewoźne generujące prąd o mocy od kilkudziesięciu do kilkuset kW. Używane są przede wszystkim jako zasilanie rezerwowe w firmach, gospodarstwach rolnych, zakładach przemysłowych itp.

*Definicje (Według standardu ISO8528)
ESP – Moc Maksymalna:
Definiowana jest jako maksymalna moc jaką agregat prądotwórczy jest w stanie dostarczyć w przypadku awarii zasilania sieciowego w określonych warunkach pracy przez maksymalnie 200 godzin w ciągu roku oraz przy zachowaniu okresów serwisowych zalecanych przez producenta. Dopuszczalna średnia moc wyjściowa w ciągu 24 godzin pracy nie przekracza 70% ESP.

PRP – Moc Znamionowa:
Definiowana jest jako maksymalna moc jaką agregat jest w stanie dostarczyć podczas pracy ciągłej pod zmiennym obciążeniem przez nieograniczoną liczbę godzin w ciągu roku w ustalonych warunkach oraz przy zachowaniu okresów serwisowych zalecanych przez producenta. Średnie obciążenie w czasie 24h nie powinno przekroczyć 70% mocy znamionowej. Dopuszczalne jest 10% przeciążenie przez 1 godzinę w ciągu 12 godzin.